Tentokrát bych se s vámi chtěla podělit o pár seriozních informací týkajících se parkování u letiště. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Létání je fajn, ale občas potřebujeme mít auto k dispozici i na místě, kam jsme doletěli. Převážně při služebních cestách nebo během dlouhodobějších pobytů cestujeme autem často i v zahraničí. Tak se na to pojďme podívat.
Parkování u letiště v České Republice
Velkou
výhodou v ČR jsou malé vzdálenosti mezi parkovacími prostory a terminálem.
Společnosti, které u nás poskytují parkování na odstavných plochách s následným
transferem, jsou většinou
v 15 minutové dojezdové vzdálenosti. Jestliže parkujeme přímo u terminálu,
máme to pak řádově pět minut pěšky. Podle mě tedy rozdíly mezi oběma typy
parkováni nejsou z pohledu úsporu času markantní.
Když cestuji s dětmi (většími) a zavazadly, raději používám odstavnou plochu s transferem. Zavezou mě až k terminálu a ještě trochu ušetřím. K větším úsporám jsem se vždy dostala až při dlouhodobějším stání (je rozdíl dát 700 Kč za měsíc nebo 700 Kč za týden). Zatím jsem se u nás nesetkala se službou „Meet and Greet“ (kdy váš automobil vyzvednou po příjezdu k terminálu a opět vám jej dovezou po příletu). Je v nabídce luxusních hotelů, ale není dostupná široké veřejnosti.
Poslední možností adrenalinového parkování je využití odstavných ploch supermarketů a integrované dopravy. Pokud bych měla běžný vůz, co se nekrade (ne škodovku, VW apod., ale třeba něco japonského), tak bych si asi na to troufla při pobytu do 5 dnů. Pozor ale na ty supermarkety, kde vám auto můžou odtáhnout. Tím by se vám parkování celkem prodražilo. Pomoc při hledání volného parkovacího místa jsem našla například na portálu města Prahy.
Parkování u letiště v zahraničí
Na většině zahraničních letišť, kde jsem parkovala, bylo celkem peklo rezervované parkovací místo najít. V Düsseldorfu jsme vjeli třikrát do stejného tunelu na výjezdu z letiště, než jsme trefili správnou odbočku. Měla jsem za sebou desítky aut plné vystresovaných pasažérů, kteří spěchali na poslední chvíli, aby stihli svůj let. Neustále na mě troubili, přestože to nebyli moji známí. Jen díky tomu jsem vůbec neměla čas číst ty cedule, kam mám vlastně jet.
Letiště Düsseldorf byl ale proti tomu v Atlantě výlet za babičkou na samotu. A ještě k tomu jsem zapomněla na časový posun. Ano, i při cestě kratší než 100km, musíte na časový posun v USA pamatovat. Vedlejší stát může mít jiný čas. Na druhou stranu bylo velice motivační slyšet, jak mě vyvolávají hned při vstupu do haly. Informace o letišti Atlanta mohou být užitečné. Je to celkem obvyklá destinace pro lety do USA a je bránou do celého světa.
V zahraničí se tedy setkáte se stejným typem parkování jako u nás – u terminálu, (ale i to může být pěkně daleko), dále parkování na odstavných plochách a posledním typem je již zmíněný „Meet and Greet“. U prvních dvou způsobů jsou časové i finanční rozdíly minimální. „Meet and Greet“ je výhodnější časově ale podstatně nevýhodný, co se týče ceny. Příklad dokládá následující tabulka z Londýna.
Srovnání potřebného času pro parkování na Londýnském Gatwicku
„Meet and Greet“ je současně nejlepší možnost jak cestovat s tělesně postiženým. Nejen při použití vlastního auta, bych si ale rozhodně společnost dopředu ověřila. V roce 2017 se na jednom britském letišti ‚ztratilo“ 300 vozů a dohledání trvalo 48 hodin. Doporučuji si proto přečíst i údaje o cílové zemi například na stránkách ministerstva zahraničí.Jak vidíte rozdíly v parkování u letiště v ČR a zahraničí nejsou tak markantní. V případě parkování přímo na letišti, platí všude, čím blíž tím dráž, jen v zahraničí to může být podstatně dráž! Určitě se jinak není čeho bát. A my Češi se neztratíme nikde. Jak to vidíte vy? Těším se na vaše názory!