Zajímáte se o jihočeské reality? Zřejmě pro to máte dobrý důvod. Faktem je, že Jihočeský kraj má své kouzlo. Malebná města a půvabné vesničky, historické památky a krásná příroda, to vše láká stále více lidí nejen k turistickým návštěvám, ale také k trvalému bydlení. Nebo vám nejde ani tak o střechu nad hlavou, ale spíše o zajímavou investici? No, ať je to jak chce, měli byste si zřejmě pospíšit. Ptáte se proč?
Ceny nemovitostí rostly v posledních dvou letech spíše jen zvolna, a třeba starší byty nebo rodinné domy vyžadující rekonstrukci, ty v celé řadě lokalit dokonce zlevnily. Nyní se však situace začíná měnit a ceny jdou opět nahoru. Zatím nijak dramaticky, ale kdo ví, co přinesou příští týdny a měsíce? Pokud tedy o pořízení nějaké nemovitosti na jihu Čech vážně přemýšlíte, neměli byste možná dlouho otálet.
Jihočeské reality: nabídka je pestrá, ceny zvolna rostou
Pokud jde o trh s nemovitostmi, jižní Čechy se od zbytku republiky příliš neliší. Najdete zde vše, co by vás snad mohlo zajímat. Od tradičních venkovských stavení přes historické městské domy až po byty v moderních novostavbách. Výběr je skutečně bohatý, a to jak ve městech, tak i na vesnicích. Poněkud nedostatkovým zbožím jsou snad jen kvalitní stavební pozemky, které jsou čím dál více v kurzu a jejichž cena už dlouhé roky vytrvale roste. A ceny ostatních realit? Ty teď poměrně dlouho stagnovaly, což se však pomalu mění.
Růst cen některých typů nemovitostí potvrzují i realitní makléři. Zvláště pak u novostaveb a zrekonstruovaných bytů dochází k pozvolnému zdražování. Zatímco donedávna se ceny držely na celkem stabilní úrovni, nyní jdou v řadě případů nahoru. Zatím spíše jen o jednotky procent. Zdražení je tedy relativně mírné, ale vypadá to, že zdaleka ne konečné.
Proč bydlení v Česku opět zdražuje?
Důvodů pro růst cen nemovitostí je hned několik. Jedním z nich je nedostatek nových staveb, což je problém, který se týká celé České republiky. A proč se málo staví? Třeba proto, že stavební řízení je už mnoho let složité a zdlouhavé. Nových domů a bytů tak přibývá méně, než by dokázal tuzemský trh absorbovat. Přebujelá byrokracie, zastaralé územní plánování a teď navíc i problémy s digitalizací stavebního řízení. To jsou tedy jen některé z překážek rychlejší realizace mnoha stavebních projektů.
Dalším faktorem je růst cen stavebních materiálů a stále vyšší cena práce. V posledních letech jsme byli svědky prudkého zdražování těchto “položek”, což se samozřejmě promítlo i do cen nemovitostí, které se na trhu objevily. K tomu se ještě přidává silná investiční poptávka, která rovněž tlačí ceny nemovitostí vzhůru. Zájem potenciálních kupců, kteří disponují volnými finančními prostředky, je totiž navzdory drahotě stále veliký.
Proč se málo staví:
- Složitá a zdlouhavá stavební řízení
- Problematická digitalizace stavebního řízení
- Růst cen stavebních materiálů
- Růst cen práce
Energetická úspornost se počítá
Kromě zmíněných stavebních pozemků, jsou to zejména novostavby a zrekonstruované byty a domy, co je obzvláště žádané. Důvod je prostý. V době vysokých a navíc silně nestabilních cen energií a neustále se zvyšujícího tlaku na ekologické a udržitelné bydlení, jsou energeticky úsporné nemovitosti velkou výhodou. Proto takový zájem.
Lidé hledají hlavně takové bydlení, kde nebudou nuceni příliš řešit otázku nákladů na vytápění a na celkový provoz. Ať už jde o moderní izolace, kvalitní okna nebo využívání obnovitelných zdrojů energie, tyto aspekty jsou pro kupující stále důležitější. A neváhají si za novou nemovitost připlatit. Ovšem jen někteří. Pravdou totiž zůstává, že vlastní střechu nad hlavou si u nás může dovolit stále méně lidí. Obzvláště mladí o tom vědí své.
Starší dům chce pevné nervy
Zatímco novostavby a zrekonstruované nemovitosti opět zvolna zdražují, u starších domů a bytů, které vyžadují nákladnou rekonstrukci, je situace odlišná. Tyto nemovitosti obvykle zůstávají “cenově stabilní” a v některých případech i zlevňují. Důvodem jsou jak značné náklady na jejich rekonstrukci, tak i celková náročnost takových oprav, což od nového majitele často vyžaduje odvahu a pevné nervy.
Stavební parcela je vždy rozumnou investicí
Neřešíte bydlení? Chcete jen investovat? Zkuste již zmíněné stavební pozemky. Hlad po nich je neukojitelný a ani v dlouhodobém horizontu se na tom zřejmě nic nezmění. Ceny kvalitních parcel téměř jistě porostou. Kam až? Kdo ví? Kvalitní parcely v zajímavých lokalitách jsou dnes “nad zlato”. Investovat do tohoto typu nemovitosti je vždy rozumné.
Banky jsou s úročením hypoték opatrné
Dalším faktorem, který ovlivňuje ceny realit, je úročení hypoték. Aktuálně se očekává jejich pokles, ale banky jsou v tomto ohledu poněkud opatrné. Jak víte, nižší úrokové sazby sice usnadňují financování, ale protože dovedou “nakopnout” poptávku, přispívají i ke zdražování nemovitostí. Pokud se většina poskytovatelů hypoték přece jen “rozhoupe” a úroky sníží, domy a byty, a to nejen v jižních Čechách, mohou být tedy opět dražší.
Pokud snad plánujete financovat svou nemovitost pomocí úvěru, máte jistě o čem přemýšlet.
Vyčkávání se nemusí vyplatit
Zajímáte se o jihočeské reality? Zvažujete koupi domu, bytu či pozemku? Zdá se, že není na co čekat. Ceny už zřejmě nižší nebudou. Půjdou spíše nahoru. Nemovitosti jsou zkrátka stále žádané, a to i přes svou drahotu. Někdo potřebuje bydlet, další chce “pouze” investovat.
Ať už se na trhu s realitami rozhlížíte celé měsíce nebo jen pár týdnů, mějte na paměti, že další vyčkávání se vám nemusí vyplatit!